Komentář
Tento hexagram tvoří dole trigram Jezero a nahoře trigram Vítr. Tato symbolika se vztahuje k nutnosti vyvážit svou vnitřní podstatu s vnějšími požadavky světa. K tomu je třeba, abychom poznali sami sebe. Jen ten, kdo se zbaví zaběhlých zvyklostí a je schopen podívat se na věci novým pohledem, může dojít k poznání. Není to však snadné, protože to vyžaduje odvahu, někdy velmi radikální změny a hlavně vyrovnanost a trpělivost.
Komentář k výroku
Nedejte se strhnout okolním světem. Odlišujte důležité od nepodstatného a naučte se zachovat si chladnou hlavu za všech okolností. Buďte upřímní sami k sobě a navraťte se ke své skutečné podstatě. Taková je rada orákula.
Komentář k první linii
Uvědomte si, že podstata světa je taková, že váš klid může být narušen událostmi, které nemůžete vy sami ovlivnit.
(Mění se v 59. hexagram)
Komentář k druhé linii
Pouto mezi dobrými přáteli je zde vyjádřeno pomocí obrazu volavky zpívající společně se svým mládětem a vytváří tím lyrickou náladu pro hlavní téma hexagramu.
(Mění se v 42. hexagram)
Komentář k třetí linii
Teď se nemůžete svobodně rozhodnout. Pochopte to a vyčkejte na vhodnou chvíli.
(Mění se v 9. hexagram)
Komentář k čtvrté linii
Znovu se opakující výrok I-ťingu nás upozorňuje na to, že co je skutečně naše, nemůžeme nikdy ztratit. Vnější život podléhá změnám, ale vnitřní podstata zůstává stejná.
(Mění se v 10. hexagram)
Komentář k páté linii
Upřímný člověk se nemusí bát potrestání. Udělejte to, co považujete za správné.
(Mění se v 41. hexagram)
Komentář k vrchní linii
Kohout podle čínské tradice přivolává svým kokrháním ráno slunce. Je to sice efektní podívaná, ale je při tom příliš povyku. Podobným jednáním si přítele nezískáte.
(Mění se v 60. hexagram)
|