Kniha proměn

 
 

21. hexagram


Š´chuo (shihe)  -   Kousnutí


shihe - kousnutí li - oheň
zhen - hrom

nahoře

dole

li  (li)

čen  (zhen)

-   oheň

-   hrom


Výrok

   Obětina je snědena.
   Je vhodné použít trest.


Výroky čar
Devítka na prvním pozici

   Nohy jsou v okovech.
   Nohy jsou uťaty.
   Nic zlého se nestane.


Šestka na druhé pozici

   Prokousnutí kůže.
   Uříznutí nosu.
   Nic zlého se nestane.


Šestka na třetí pozici

   Kousnutí do sušeného masa.
   Je otrávené.
   Drobné obtíže.
   Bez úhony.


Devítka na čtvrté pozici

   Kousne do sušeného masa na kosti
   a narazí na hrot šípu.
   Poraďte se s orákulem
   a vše bude v pořádku.


Šestka na páté pozici

   Kousne do sušeného masa
   a najde zlato.
   Nebezpečí. Nedojde však k úhoně.


Devítka na vrcholu

   Dřevěná kláda na krku.
   Uříznuté uši.
   Je zle.
Komentář

Toto je velmi silný a poněkud děsivý hexagram. Jeho samotná grafická podoba ukazuje otevřená ústa s překážkou mezi zuby, podobnou koňskému udidlu. Je to metafora pro stisk, omezení, uvěznění. Tento hexagram, tvořený trigramy Hrom a Oheň, vyjadřuje snahu osvobodit se symbolickým "překousnutím" bránící překážky. Jakmile se do toho pustíme, zjistíme, že koušeme do více věcí v různé době. Celkově je tu však upozornění, abychom si uvědomili, že překážky mohou rychle narůstat a pokud proti nim včas nezasáhneme, pak nás mohou naprosto pohltit. I-ťing nás tak velmi působivým způsobem varuje a říká, že každý musí občas "vykousnout kulku z rány" a zbavit se jí dřív, než problémy přerostou přes hlavu a nebude snadné je řešit.

Komentář k výroku

Představa tvrdé, ale spravedlivé akce, je posílena nezvykle silným varováním. Vykonání trestu a uplatnění práva zde znamená potrestání viníka. Jste-li sami nevinní, pak jste v bezpečí, i kdyby vás někdo nespravedlivě obvinil. Situace se však vyvíjí tak, že ji sami teď nemůžete ovlivnit a brzy budete muset čelit jejím důsledkům.

Komentář k první linii

Poznejte síly, která na vás začínají tlačit a snažte se hned v počátku upravit své jednání tak, aby nezpůsobilo v budoucnu problémy.

(Mění se v 35. hexagram)

Komentář k druhé linii

Pokud se vám nelíbí vlastní nos, nemusíte ho hned uřezávat. Všechny akce si v klidu promyslete a v žádném ohledu nejednejte ukvapeně.

(Mění se v 38. hexagram)

Komentář k třetí linii

"Přežvýkávání" starých křivd a hořkostí dokáže otrávit atmosféru. Zapomeňte na ně a ačkoliv nejde všechno, jak jste si představovali, váš nadhled spolu s vytrvalostí a vírou se vyplatí.

(Mění se v 30. hexagram)

Komentář k čtvrté linii

Nalezení hrotu šípu v mase znamená, že jste ponořeni hluboko v problémech. Jak do něj však kousnete, uvědomíte si reálnost situace a v tu chvíli můžete začít jednat.

(Mění se v 27. hexagram)

Komentář k páté linii

Buďte ve střehu před náhlými a nečekanými hmotnými zisky. Jsou sice velmi příjemné, ale moudří lidé vědí, že kazí charakter a svádějí z cesty. Poděkujte, ale neklaňte se.

(Mění se v 25. hexagram)

Komentář k vrchní linii

Nesmíte být překvapeni, když budete potrestáni za něco, co jste udělali špatně. Nemá cenu se rozčilovat, protože pravda není na vaší straně. Poučte se z chyb a napravte je.

(Mění se v 51. hexagram)
Zpět

 

 
   
 
| Na úvod | Cvičení | Meditace | I-ťing | Aktuality |
© 2003 - 2019     Webdesign Grizzled Dragon     All rights reserved