Kniha proměn

 
 

16. hexagram


Jü (yu)  -   Intuice


yu - intuice zhen - hrom
kun - země

nahoře

dole

čen  (zhen)

kchun  (kun)

-   hrom

-   země


Výrok

   Je vhodná chvíle k svolání vojska
   a k zahájení vojenské akce.


Výroky čar
Šestka na prvním pozici

   Je slyšet troubení slona.
   Neštěstí.


Šestka na druhé pozici

   Je pevný jako skála, ale nevydrží to po celý den.
   Příznivá věštba.


Šestka na třetí pozici

   Pozorovat slona.
   Obtíže.
   Nedochvilnost přináší lítost.


Devítka na čtvrté pozici

   Odpočinek při hře.
   Mnoho tím nezískáte.


Šestka na páté pozici

   Znamení dlouhé nemoci, ale ne smrti.

Šestka na vrcholu

   Slon má strašlivou sílu.
   Neklid.
   Překážka mizí a vše je dobré.Komentář

Tento hexagram tvoří trigramy Hrom nad Zemí. Je to dobré spojení, protože hrom hřmí nad zemí a je slyšet na míle daleko. Celkově hexagram zdůrazňuje nutnost správného intuitivního jednání v obtížných chvílích lidského života. Pojednává o plynutí ve vodách života a mluví také o lidech trpících únavou ducha a neklidem srdce. Sláva, úspěch, hry i přátelství, to všechno je suché jako prach a postrádá to jakýkoliv smysl a naplnění. Pouze poznání sebe samých nás vyvádí z tohoto bludného kruhu a otevírá brány do království intuice, cítění, poznání a klidu. Situace však není příliš snadná, a proto je nezbytné, abychom si zajistili potřebnou pomoc a dobrou radu. Spojenými silami pak můžeme vykročit vpřed a s rozvahou začít jednat, až se změní vítr osudu a nastane znovu příhodná doba.

Komentář k výroku

Chvíle vyčerpání nás donutí k mobilizaci sil a díky vlastní intuici dokážeme najít správnou cestu k získání nové energie. Překonání letargie a zaběhlých stereotypů je počátkem možnosti vyřešení značně složité situace.

Komentář k první linii

Intuice je důležitým pomocníkem při jednání s druhými lidmi. Pokud se účastníte života společnosti, pak může jakákoliv chyba ve vašem chování vyvolat nepříznivé reakce.

(Mění se v 51. hexagram)

Komentář k druhé linii

Měli byste pevně stát na svém, ale zároveň si uchovat i jistou míru přizpůsobivosti podle toho, jak to budete intuitivně cítit.

(Mění se v 40. hexagram)

Komentář k třetí linii

Jedno čínské přísloví praví: "Klíčem k roku je jaro. Klíčem je dni je ráno a klíčem k životu je píle." Na počátku cesty není možné podléhat únavě, ale naopak je třeba načerpat nových sil.

(Mění se v 62. hexagram)

Komentář k čtvrté linii

Jedno čínské přísloví říká, že "Kariéra se získává pilností a ztrácí hraním." Měli byste jednat zodpovědně a nevšímat si kritiky za to, že nejste příliš společenští.

(Mění se v 2. hexagram)

Komentář k páté linii

Dlouhá nemoc je vyčerpávající, ale nekončí smrtí. Znovu se objeví naděje na další cestu, i když je ještě třeba nabrat hodně sil.

(Mění se v 45. hexagram)

Komentář k vrchní linii

Máte pocit, že vás vaše intuice zklamala a vy jste se tak dostali do složité situace. Naslouchejte však dál hlasu svého srdce, správně ho pochopte a nevytvářejte si zbytečně nové problémy. Můžete být v klidu, protože žádné nebezpečí nehrozí a všechny nesnáze brzy pominou.

(Mění se v 35. hexagram)
Zpět

 

 
   
 
| Na úvod | Cvičení | Meditace | I-ťing | Aktuality |
© 2003 - 2019     Webdesign Grizzled Dragon     All rights reserved