Komentář
Trigramy Vítr a Hrom tvoří hexagram, který I-ťing označuje znakem pro stálost. Toto orákulum se však také nazývá Kniha proměn, takže pojem stálosti zde má svůj osobitý význam. Symbolizuje ho druhý znak, který znamená "srdce". Je to tedy stálost srdce, která je spojena s proměnlivostí okolního světa. I trigramy vytvářející hexagram mají velmi názornou symboliku. Vítr vane, kam chce a tím ukazuje, že základ stálosti se neustále mění. Hrom může udeřit, kam se mu zachce, a nikdy nemůžeme předvídat, co provede. Tohle proměnlivé přírodní divadlo však můžeme sledovat z hloubi svého srdce, které je stálé a neměnné. V tom je spojení proměnnosti a stálosti půvabné a věčné.
Komentář k výroku
Je to příznivý hexagram. Ukazuje nestálost vnějšího světa a vede nás ke zklidnění a k přemýšlení o tom, co je stálé a co nestálé. Je možné mluvit o stálosti ve světě neustálých proměn? Pokud však sestoupíte pod povrch, naleznete na tuto otázku odpověď.
Komentář k první linii
Buďte opatrní. Nevěnujte příliš mnoho sil tomu, co se stejně velmi brzy změní.
(Mění se v 34. hexagram)
Komentář k druhé linii
Zamyslete se na výrokem věštby.
(Mění se v 62. hexagram)
Komentář k třetí linii
Kdo není dostatečně stálý v základních otázkách života, kde je to žádoucí, ten by se měl zastavit, přehodnotit své chování a změnit ho.
(Mění se v 40. hexagram)
Komentář k čtvrté linii
Nemůžete chytit vítr. Nesnažte se začínat s něčím, o čem víte jen velmi málo a nejste si ani jisti, jaké by to přineslo výsledky.
(Mění se v 46. hexagram)
Komentář k páté linii
Tohle je velmi příznivá čára pro ženy. Udělejte to, o co vás žádají. Muži by se měli stáhnout do ústraní.
(Mění se v 28. hexagram)
Komentář k vrchní linii
Neplýtvejte zbytečně energií. Držte se toho, co vám vyhovuje a o čem jste vnitřně přesvědčeni.
(Mění se v 50. hexagram)
|